Pages

Categories

Search


Nowotwór jądra u psa

Nowotwór jądra u psa

autor
Choroby, Zabiegi
brak komentarzy

Każda choroba psa przyprawia o smutek jego właściciela. Jednak najważniejsze jest, aby została ona szybko wykryta. Profesjonalne leczenie najczęściej sprawia, iż w krótkim czasie czworonóg szybko powraca do zdrowia.

Do Całodobowej Lecznicy Weterynaryjnej „Chylonia” trafił pies z rozległą zmianą w okolicy jąder. „Wykonaliśmy badanie ultrasonograficzne, okazało się, że mamy do czynienia z nowotworem jądra i powrózka nasiennego” – wyjaśnia lek. wet. Jarosław Bandura

Nowotwór jądra – rodzaje

Wyróżniamy kilka nowotworów jądra. Najczęstszym z nich jest to guz z komórek Sertoliego. Jest to nowotwór złośliwy wywodzący się z komórek podporowych. Pojawić się on może u wszystkich ras psów.
Innym rodzajem guzów jest nowotwór śródmiąszowy i nasieniak

Nowotwór jądra – objawy

Jądro, gdzie występuje nowotwór jest powiększone i twarde. Natomiast drugie jądro jest o wiele mniejsze. W tym momencie występuje powiększony estrogenom we krwi.  Powoduje on świąt u psa, łupież.
Może występować również feminizacja czyli pojawiają się zachowania u psa, które należą do suki. Pojawiają się powiększone gruczoły sutkowe czy obwisły napletek.

 

Jedyny sposób na wyleczenie raka jądra to kastracja.

Podejmiemy się operacji – kastracji. Jest to to jedyna metoda leczenia takiej przypadłości. Oczywiście po operacji będziemy podawać wszelkie leki” – wyjaśnia lek. wet. Jarosław Bandura

Polecamy także