Pages

Categories

Search


Choroby zakaźne u psów

Choroby zakaźne u psów

autor
Choroby
brak komentarzy

Psy tak jak i ludzie narażone są na różne choroby. Jedne z nich są groźne inne trochę mniej. Na te poważniejsze powstały szczepienia, które trzeba wykonywać już na początku życia szczenięcia. Właśnie wtedy zarażone są one ta wszelkie najgroźniejsze choroby śmiertelne, ponieważ mają bardzo słabą odporność.  Największą liczbę szczepień wykonuje się między szóstym, a szesnastym rokiem życia pupila.

Choroby zakaźne u psów

 

Jedną z najbardziej groźnych chorób wirusowych jest nosówka.  Zaatakować może ona nieszczepione psy w każdym wieku. Zarazić się nią można przed kontakt bezpośredni jaki i przez bierne przeniesienie wirusa na przedmiot w domu czy poprzez podeszwę od butów. Pierwsze objawy to bardzo wysoka gorączka, która może wynosić ponad czterdzieści stopni.  Inne objawy są zależne od tego jaki układ zaatakowała choroba. Częstymi przypadłościami sa również różnego typu porażenia, czy problem w poruszaniem się. Niestety w przypadku tej choroby rokowania nie są dobre, a leczenie zazwyczaj nie przynosi żadnych skutków.

Razem ze szczepionką na nosówkę w tym samym czasie szczepimy również szczeniaka na parmowirozę. O Parwowirozie więcej można przeczytać TUTAJ

Choroby zakaźne u psów to również kaszel kenelowy i letospiroza. Kaszel kenelowy to choroba o podłożu wirusowym jak i bakteryjnym.  Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z chorym psem, bądź jego otoczeniem.  Objawami są podwyższona temperatura czy odruchy wymiotne. Często też przy chorobie można zauważyć zapalenie spojówek u psa. W porównaniu do osówki to tutaj leczenie jest najczęściej bardzo skuteczne i polega na podawaniu antybiotyków.

Inną chorobą zakaźną jest leptospiroza. Najczęściej do zarażenia dochodzi poprzez spożywaniu pokarmu wraz z odchodami. Do początkowych objawów można zaliczyć brak apetytu, który jest spowodowany powiększonymi migdałkami, czy zaczerwienione spojówki. Następne objawy podobne są do objawów choroby parwowirozy. Leczenie polega na intensywnym podawaniu płynów oraz antybiotyków choremu psu.  Niestety choroba może trwale uszkodzić nerki i wątrobę. Po wyzdrowieniu zwierzę musi przejść na dietę, a na początku przez pewien czas mieć głodówkę.

 

Polecamy także