Pages

Categories

Search


Alergia u psów i kotów

Alergia u psów i kotów

autor
Choroby, Porady
brak komentarzy

Wiosna i lato to pory roku podczas, których zmagamy się z największymi problemami alergicznymi. Okazuje się, iż nie jesteśmy w tym sami. Nasze pupile również są narażone na alergie. Zarówno te sezonowe, jak i całoroczne

Czym jest alergia?

„Alergia jest nieprawidłową i nadmierną reakcją układu immunologicznego na czynniki środowiska, które normalnie nie powinny wywołać takiej reakcji” – tłumaczy lek. wet. Piotr Nowak z Całodobowej Lecznicy Weterynaryjnej Chylonia.  Mamy do czynienia z alergiami wziewnymi, które występują sezonowo oraz z alergiami pokarmowymi, które występują cały rok. 

Alergie wziewne u psów to reakcje immunologiczne na cząsteczki alergenów w powietrzu, takie jak pyłki roślin, roztocza i kurz. Objawy mogą obejmować swędzenie skóry, zapalenie skóry, kichanie, katar, trudności z oddychaniem oraz zmiany zachowania.

Alergie pokarmowe u psów zdarzają się  na pewne składniki pokarmowe, które organizm traktuje jako szkodliwe. Często występującymi alergenami są białka zwierzęce (np. kurczak, wołowina), gluten, nabiał i inne składniki. Objawy alergii pokarmowej u psa mogą obejmować swędzenie skóry, zapalenie skóry, wymioty, biegunkę, uporczywy świąd uszu oraz problemy z trawieniem.

Leczenie alergii u psów

„Leczenie alergii zaczynamy od próby zdiagnozowania tego czynnika, który uczula. Czasami są to rzeczy banalne typu pchły i odpchlenie wystarcza, by alergia ustąpiła. Czasami w wypadku sezonowo kwitnących roślin one mijają z czasem, kiedy nie ma pyłków. Przy alergiach pokarmowych sama zmiana żywienia nie zawsze pomaga. Tutaj podpieramy się badaniami” – wyjaśnia lek. Piotr Nowak specjalista chorób psów i kotów. 

Diagnoza alergii pokarmowej może być wyzwaniem i wymaga współpracy z weterynarzem. Często stosuje się eliminacyjną dietę, polegającą na podawaniu psu źródła białka i węglowodanów, których nie spożywał wcześniej. W przypadku poprawy objawów, można stopniowo wprowadzać nowe składniki, aby zidentyfikować alergen.

Leczenie alergii pokarmowej obejmuje dostosowanie diety, wyeliminowanie alergenów i stosowanie ewentualnych leków przeciwhistaminowych lub kortykosteroidów, aby złagodzić objawy. Regularna kontrola zdrowia psa i współpraca z weterynarzem pomagają zapewnić odpowiednie zarządzanie alergią pokarmową oraz poprawić komfort zwierzaka.