Zwyrodnienie stawu palca u psa rasy posokowiec bawarski
Zwyrodnienia stawów to przypadłość , na którą może zachorować każdy człowiek. Jednak nie tylko dotyczy to ludzi. Na zwyrodnienie stawu może zachorować również nasz starszy pupil.
Zwyrodnienie stawu czyli inaczej osteoporoza to choroba, która dotyczy przede wszystkim starszych psów. Najczęściej gdy ukończą one ósmy rok życia. Przyczyną powstawania choroby jest zniszczona chrząstka, przez którą może powstać zapalenie stawu, a następnie do jego zwyrodnienia. Na zwyrodnienie stawu może zachorować każdy pies, jednak częściej dopada ona psów ras większych jak np. labradory czy owczarki niemieckie.
Zwyrodnienie stawu palca u psa
Tym razem do Całodobowej lecznicy „Chylonia” w Gdyni trafił pies rasy posokowiec bawarski, któremu zostanie przeprowadzona operacja stawu śródstopa. „Parę miesięcy temu doszło tutaj do nieszczęśliwego urazu. Od pewnego czasu pies kuleje. Po lekach przeciwzapalnych, przeciwbólowych okazało się, że jest zdecydowana poprawa, aczkolwiek znowu w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy były problemy” opowiada lek. wet. chirurg Jarosław Bandura.
Po wykonaniu zdjęć rentgenowskich okazało się, iż pojawiły się stany zapalne. „Najprawdopodobniej doszło do urazu mechanicznego, do wybicia palca.. Doszło do powstania z czasem do stanu zapalnego podtorebkowego.” – dodaje weterynarz. Podczas operacji zostały usunięte osteofity czyli wytworu chrzęstnokostne w torebkach stawowych i na powierzchniach stawowych paliczków palcowych. Jak i również doszło do oczyszczenia stawu.
Po operacji łapka została usztywniona na okres około dziesięciu dni. Ważne jest, aby palec w tym czasie nie pracował, by torebka się zrosła. „Międzyczasie pies będzie dostawał leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i oczywiście osłone antybiotykową” – mówi Jarosław Bandura.
Jak zapobiegać chorobie
Aby zapobiec zwyrodnieniu stawu należy przede wszystkim dbać o prawidłową dietę pupila. Wszelka nadwaga wiąże się z nadmiernym obciążeniem stawów, co również może prowadzić do rozwoju choroby.
Oprócz tego należy uważać na nagłe ruchy psa. Trzeba pilnować by pies nagle nie zerwał się i gwałtownie nie pobiegł np. za piłką. Ważny jest ruch jednostajny, który o wiele lepiej wpływa na stawy u psów.