Pages

Categories

Search


Profilaktyka stomatologiczna u psów i kotów

Profilaktyka stomatologiczna u psów i kotów

autor
Porady
brak komentarzy

Piękny uśmiech jest bardzo ważny zarówno w życiu opiekuna, jak i jego czworonogiego  przyjaciela. By móc go zachować należy dbać o odpowiednią higienę jamy ustanej. Najprostszym, ale i najskuteczniejszym sposobem na to jest regularne szczotkowanie zębów.

 Rodzaje past do zębów dla psów i kotów

Na rynku dostępne są różnego rodzaju pasty. Wyróżniamy „pasty enzymatyczne, które stosujemy u psów ze zdrowym przyzębiem oraz pasty wspomagające regenerację przyzębia oraz pasty odkażające stosowane tuż przed zabiegiem stomatologicznym u psów z zaawansowaną chorobą” – opowiada lekarz weterynarii Całodobowej Lecznicy Weterynaryjnej Chylonia – Tomasz Bławat.

W zależności od potrzeb pupila można dopasować odpowiednią pastę, jak i szczoteczkę do codziennego stosowania. Ważne jest by nie stosować past przystosowanych dla ludzi. Mają  one często miętowy posmak, który może być nieprzyjemny dla zwierząt. Dodatkowo w takich pastach może znajdować się ksylitol, który dla psów jest śmiertelnie trujący.

Co zamiast pasty do zębów?

Dla zwierzaków, które nie pozwalają sobie na szczotkowanie zębów można znaleźć różnego rodzaju preparaty. Stosować można proszki z dodatkiem alg, który dosypuje się do karmy. Dzięki niemu obniża się powstawanie kamienia nazębnego. Dla bardziej wybrednych czworonogów zaleca się stosowanie przysmaków stomatologicznych, które można zakupić w sklepach zoologicznych.