Pages

Categories

Search


Żywienie i pielęgnacja królików – Stowarzyszenie Pomocy Królikom

Żywienie i pielęgnacja królików – Stowarzyszenie Pomocy Królikom

autor
Porady
brak komentarzy

Kupując królika w sklepie zoologicznym tamtejsi sprzedawcy bardzo często proponują nowym właścicielom małych zwierzątek różne karmy, kolby i inne smakołyki. Jednakże prawdą jest, że takie żywienie królika nie jest do końca odpowiednie.

 

Prawidłowe żywienie królika

Mając w domu uszatego przyjaciela, przede wszystkim należy pamiętać, że jest to stworzenie roślinożerne. Jego podstawową dietą jest zielenina. W naturalnym środowisku króliki jedzą trawę, różnego rodzaju liście i inne zielone warzywa. Dlatego pokarm małego lokatora powinien być bardzo podobny do tego jaki sam mógłby znaleźć na łące.

Bardzo młode króliczki czyli takie, których wiek nie przekracza dziewięciu tygodni mają wielkie zapotrzebowanie na witaminy i minerały. W tym czasie małe zwierzątko powinno mieć stały dostęp do pokarmu by mogło jeść tyle ile sam stwierdzi, że potrzebuje.  Zapewniamy maluchowi stały dostęp do wody siana i granulatu, a po skończeniu trzech miesięcy powoli wzbogacamy dietę warzywami.

Od ośmiu miesięcy do roku czasu nasz królik dalej rośnie. Jednak zaczynamy ograniczać mu pokarmy, by zanadto nie przybrał na wadze. Oczywiście siano, jak i woda wciąż musi być ogólnodostępne.

U dorosłych  i starych królików podstawą diety powinno być siano i warzywa. Tu przede wszystkim ograniczamy spożywanie granulatu. Jednakże jeśli zwierzątko zaczyna tracić na wadze trzeba zwiększyć ilość podawanego granulatu.

Należy pamiętać, że są pewne warzywa, które królik nie powinien zbyt często podjadać, ponieważ powodują u niego wzdęcia. Takie warzywa to: kapusta, sałata lodowa, rabarbar, jarmuż, szpinak, fasola.

Pielęgnacja królika

Króliki są z natury bardzo czystymi zwierzątkami i same w większej mierze potrafią zadbać o swoja higienę. Mimo wszystko opiekun małego zwierzątka powinien pomóc mu zadbać o jego sierść i uszy.

Podstawą pielęgnacji królika jest wyczesywanie jego futerka. Należy robić to raz w tygodniu by nie powstały kołtuny. Jeśli pupil ma bardzo długą sierść powinno wyczesywać się go codziennie.

Wolontariusze z Stowarzyszenia Pomocy Królikom – Sopockie Uszakowa edukują przyszłych właścicieli królików jak prawidłowo żywić i pielęgnować swoich małych przyjaciół.
Czym jest Sopockie Uszakowo przeczytacie TUTAJ

 

 

Polecamy także