Pages

Categories

Search


Wymioty, problemy pokarmowe u kota

Wymioty, problemy pokarmowe u kota

autor
Zabiegi
brak komentarzy

Linienie to jeden z podstawowych problemów właścicieli domowych zwierząt. Nie tylko problemem są wypadająca sierść, która roznosi się po cały mieszkaniu. Linienie to też kłopot dla czworonoga. Podczas, kiedy kot się wylizuje połyka własną sierść, która nie zawsze zostanie przez niego zwrócona. Niestety w niektórych przypadkach powoduje ona tak duży problem, iż nie ma możliwości bez wizyty u weterynarza

Wymioty, problemy pokarmowe 

Siedmioletnia kotka trafiła z problemami żołądkowymi do Całodobowej lecznicy „Chylonia” w Gdyni. Zwierzę już wcześniej było pacjentem lecznicy. Kilka miesięcy przed również trafiło do weterynarza z problemami gastrologicznymi. Wtedy przyczyną tych problemów okazało się spożycie przez kota niedozwolonego pokarmu. Była nią  prawdopodobnie  folia. Oprócz foli w żołądku znajdowała się sierść, którą wylizało sobie zwierzę.

Luty, marzec to bardzo uciążliwe miesiące w kocim kalendarzu. W tych miesiącach nadchodzi okres przedwiosenny. W tym czasie koty najbardziej linieją.

Kot przed przybyciem do lecznicy bardzo często wymiotował. „Badaliśmy tego kota pod kątem chorób  nerek, trzustki i wątroby. W wynikach krwi – biochemii krwi, okazało się, że  podwyższone są wskaźniki wątrobowe, trzustkowe.  Nerki nieprawidłowo pracowały. Po  tych i innych badaniach zdecydowałem, że należy przeprowadzić ponowną operację u tego kota” – wyjaśnia lek. wet. chirurg Jarosław Bandura.  Operacja ukazała, iż w tym samym miejscu co kilka miesięcy wcześniej doszło do ponownego zwężenia odźwiernika.

Po  takim zabiegu kot powinien jeść karmy dopasowane do jego diety. Oprócz niej powinien dostawać różne suplementy diety, które pozwolą na to by sierść nie pozostawała w żołądku.

 

 

Polecamy także