Pages

Categories

Search


Sterylizacja suczki

Sterylizacja suczki

autor
Zabiegi
brak komentarzy

Sterylizacja to bardzo częsty zabieg wykonywany w lecznicach weterynaryjnych. Jest on bezpieczny, często bez większych komplikacji. Tym razem przyjrzymy się mu z bliska razem z Jarosławem Bandurą lek. wet z Całodobowej lecznicy weterynarii „Chylonia” z Gdyni

Sterylizacja suczki

„Polega na usunięci jajników i macicy. Celem zabiegu jest uspokojenie układu hormonalnego. Dziś naszą pacjentką jest  suczka w wieku 6 lat. Ma powikłania w postaci urojonej ciąży. „ – wyjaśnia weterynarz.
W wielu przypadkach sterylizacji poddaje się młode suki. Jednak kiedy właściciele zdecydują się mieć psa wystawowego ten zabieg odkładają na później, bądź w cale się na niego nie decydują
Pupila przed operacją powinno się wcześniej wykąpać i dopilnować aby nie spożywał posiłku do 12 godzin.
„Czas operacji zależy od długości cięcia – 45 min to jest minimum na wykonanie takiego zabiegu.” – dodaje wet. Jarosław Bandura Już tego samego dnia można zabrać zwierzę do domu. Następnie przyprowadzamy go na wskazane przez lekarza kontrole i ściągnięcie szwów.
„Koszt takiego zabiegu chirurgicznego w zależności od wielkości suczki waha się między 400zł-700zł”

Po sterylizacji

„Po sterylizacji na początku zachowujemy dietę normalną. Nie zmieniamy radykalnie zwyczajów żywieniowych.  Można owszem wprowadzić dietę, która jest zalecana dla suczek wysterylizowanych. Ona przeciwdziała w pewnym stopniu tyciu. Tycie jest spowodowane mniejszą intensywnością ruchu w starszym wieku, ale również zaburzeniami spowodowanymi usunięcia jajników, co wpływa na metabolizm ogólnie organizmu.

Takie diety zabezpieczają w pewien sposób przed nadmiernym tyciem. Z drugiej strony zapewniają pełną dozę składników odżywczych. „ – objaśnia weterynarz.

Trzeba również pamiętać, iż po przyprowadzeniu pupila do domu potrzebuje on dużo spokoju. Nie można hałasować, gdyż suka przez kilka godzin jest jeszcze otępiała i wszelkie hałasy mogą spowodować u niej lęk.

 

Ciąża urojona

Może pojawiać się u suk niewysterylizowanych między 50 a 60 po cieczce. Symptomy rzekomej ciąży to powiększenie gruczołu mlekowego, jak i czasem wydzielanie się z niego mleka. Symptomy behawioralne to między innymi szykowanie gniazda, jak i znoszenie różnych zabawek, które suka traktuje jako swoje „potomstwo”

Jeśli są to nikłe objawy wystarczy zmienić karmę na taką z mniejszą ilością białka jak i zabranie wszystkich zabawek. Jednak kiedy w grę wchodzi powiększenie gruczołu mlekowego to należy udać się do lekarza weterynarza.
Ciąża urojona może powtarzać się po każdej cieczce. Jedynym sposobem jej zapobiegania jest sterylizacja.

Polecamy także