Pages

Categories

Search


Guz śledziony u psa

Guz śledziony u psa

autor
Zabiegi
komentarze 2

Psy jak i ludzie chorują na różne choroby. Jednej są cięższe, inne mniej. Guz śledziony nie musi być bardzo niebezpieczny, ponieważ nie zawsze jest to guz złośliwy.

 

Guz śledziony u psa

Pacjentem Całodobowej lecznicy „Chylonia” jest ośmioletni pies, u którego wykryto guza śledziony. Na samym początku nie podjęto się operacji ponieważ nie był on duży i nic się z nim nie działo. Gdy okazało się, iż zaczyna rosnąć zdecydowano się na jego usunięcie.

Najczęściej występuje łagodny guz śledziony – naczyniak. Zdarzają się też torbiele wrodzone, pasożytnicze, pourazowe bądź pozapalne i ropne. W badaniu USG najczęściej są dobrze widoczne, dlatego można je szybko wykryć. Natomiast złośliwy guz śledziony występuje bardzo rzadko. Jest on raczej przerzutem z innego narządu. Niestety zmiany złośliwe są mniej widoczne w porównaniu do torbieli czy naczyniaków.

„Guzy śledziony mają różny charakter. Od guzów niezłośliwych, czy nawet nienowotworowych  typu na przykład ropnie po guzy o dosyć dużym stopniu złośliwości. Dlatego zawsze po zabiegu wykonujemy badanie histopatologiczne, które zlecamy w zewnętrznym laboratorium żeby mieć pewność co do charakteru guza” – wyjaśnia lek. wet. specjalista chorób psów i kotów Piotr Nowak.

Po zabiegu pacjentowi podawane są antybiotyki, leki przeciwbólowe i kroplówki. Zostaje również wykonane badanie krwi by sprawdzić stan krwinek czerwonych. Często po takich zabiegach może dochodzić do anemii.  Dlatego należy monitorować krew, by w odpowiednim momencie zareagować i podać leki na unormowanie się zdrowia psa.

 

Polecamy także


2 komentarze

 1. Przemysław Pobłocki

  14 października 2016, 17:08:37

  „Najczęściej występuje łagodny guz śledziony – naczyniak. Zdarzają się też torbiele wrodzone, pasożytnicze, pourazowe bądź pozapalne i ropne. W badaniu USG najczęściej są dobrze widoczne, dlatego można je szybko wykryć. Natomiast złośliwy guz śledziony występuje bardzo rzadko. Jest on raczej przerzutem z innego narządu.” Bardzo ciekawy artykuł niestety powyższy fragment stoi w sprzeczności z aktualną wiedzą onkologiczną. Wg statystyk najczęstszym bo aż 24-50 % zmian guzowych w śledzionie stanowi Naczynaikomięsak krwionośny HS – złośliwy nowotwór z komórek endotelialnych naczyń krwionośnych. Wspomniany Hemangioma czyli naczyniak ( w artykule opisany jako najczęstszy ) występuje razem z krwiakiem ( hematoma ) w 3-34 % przypadków. Nie należy zapominać oczywście o hematopoezie pozaszpikowej, chłoniakach śledziony. Pozwalam sobie na powyższy komentarz do redakcji ponieważ jak rozuemiem portal eanimals.pl ma mieć charakter portalu edukacyjnego w związku z czym podawane w nim informacji powinny mieć poparcie w aktualnym stanei wiedzy, na życzenie autora lub radaktora portalu mogę wspomóc linkami do publikacji naukowych traktujących o patologii śledziony. Z poważaniem Przemysław Pobłocki email. przemuch1@wp.pl

  1. Ewa

   31 marca 2017, 09:25:04

   Witam, mialam pieska z usunieta sledziona, sledziona byla zmieniona guzowato, watroba czysta- opis usg przed zabiegiem, ponadto krew w jamie brzusznej, po operacji lekarz powiedzial ze guzy wygladaly bardzo zle, czesc byla zasuszona a czesc krwawila, niestety guzy nie poszly do badania histo, nikt mnie o to nie pytal a ja z tego wszystkiego nie pomyslalam.Mielismy robic usg co 3- 4 tyg celem wykluczenia przerzutow, pierwsze usg zrobilismy 8 dni po operacji, wyszly male zmiany na watrobie , w czasie operacji watroba byla czysta, nastepne usg mielismy zrobic za 12 dni, niestety juz nie zdazylismy, moje pytanie brzmi czy mozliwe jest ze 16 dni po operacji I 10 dni od ostatniego usg pojawil sie przerzut na watrobie? Piesek super dochodzil do siebie po operacji, az tego feralnego dnia z dobrze czujacego sie pieska w ciagu pol godz tragedia, piesek zwymiotowal, nie mial sily stac, slanial sie na lapkach, szybko do weterynarza a tam guz 6 cm, obejmujacy watrobe I naciekajacy sciane zoladka, krwotok do jamy brzusznej.Wiem ze podstawa to badanie histo,ale czy to mogl byc lagodny nowotwor sledziony czyli naczyniak? Czy raczej naczyniakomiesak krwionosny?Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *