Pages

Categories

Search


Sterylizacja suczki

Sterylizacja suczki

autor
Zabiegi
brak komentarzy

Sterylizacja to bardzo częsty zabieg wykonywany w lecznicach weterynaryjnych. Jest on bezpieczny, często bez większych komplikacji. Tym razem przyjrzymy się mu z bliska razem z Jarosławem Bandurą lek. wet z Całodobowej lecznicy weterynarii „Chylonia” z Gdyni

Sterylizacja suczki

„Polega na usunięci jajników i macicy. Celem zabiegu jest uspokojenie układu hormonalnego. Dziś naszą pacjentką jest  suczka w wieku 6 lat. Ma powikłania w postaci urojonej ciąży. „ – wyjaśnia weterynarz.
W wielu przypadkach sterylizacji poddaje się młode suki. Jednak kiedy właściciele zdecydują się mieć psa wystawowego ten zabieg odkładają na później, bądź w cale się na niego nie decydują
Pupila przed operacją powinno się wcześniej wykąpać i dopilnować aby nie spożywał posiłku do 12 godzin.
„Czas operacji zależy od długości cięcia – 45 min to jest minimum na wykonanie takiego zabiegu.” – dodaje wet. Jarosław Bandura Już tego samego dnia można zabrać zwierzę do domu. Następnie przyprowadzamy go na wskazane przez lekarza kontrole i ściągnięcie szwów.
„Koszt takiego zabiegu chirurgicznego w zależności od wielkości suczki waha się między 400zł-700zł”

Po sterylizacji

„Po sterylizacji na początku zachowujemy dietę normalną. Nie zmieniamy radykalnie zwyczajów żywieniowych.  Można owszem wprowadzić dietę, która jest zalecana dla suczek wysterylizowanych. Ona przeciwdziała w pewnym stopniu tyciu. Tycie jest spowodowane mniejszą intensywnością ruchu w starszym wieku, ale również zaburzeniami spowodowanymi usunięcia jajników, co wpływa na metabolizm ogólnie organizmu.

Takie diety zabezpieczają w pewien sposób przed nadmiernym tyciem. Z drugiej strony zapewniają pełną dozę składników odżywczych. „ – objaśnia weterynarz.

Trzeba również pamiętać, iż po przyprowadzeniu pupila do domu potrzebuje on dużo spokoju. Nie można hałasować, gdyż suka przez kilka godzin jest jeszcze otępiała i wszelkie hałasy mogą spowodować u niej lęk.

 

Ciąża urojona

Może pojawiać się u suk niewysterylizowanych między 50 a 60 po cieczce. Symptomy rzekomej ciąży to powiększenie gruczołu mlekowego, jak i czasem wydzielanie się z niego mleka. Symptomy behawioralne to między innymi szykowanie gniazda, jak i znoszenie różnych zabawek, które suka traktuje jako swoje „potomstwo”

Jeśli są to nikłe objawy wystarczy zmienić karmę na taką z mniejszą ilością białka jak i zabranie wszystkich zabawek. Jednak kiedy w grę wchodzi powiększenie gruczołu mlekowego to należy udać się do lekarza weterynarza.
Ciąża urojona może powtarzać się po każdej cieczce. Jedynym sposobem jej zapobiegania jest sterylizacja.

Polecamy takżeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *