Pages

Categories

Search


Złamanie żuchwy u kota

Złamanie żuchwy u kota

autor
Zabiegi
brak komentarzy

Koty to zwierzęta, których jest dookoła pełno.  Wychodząc z domu nie raz można natknąć się na czarnego kota przebiegającego drogę czy rudzielca siedzącego pod samochodem. Wiedząc doskonale o tym, że to właśnie koty są bywalcami osiedlowych chodników, kierowcy powinni  szczególnie uważać, by nie dochodziło do wypadków, przez które małe czworonogi tracą zdrowie.

Takiemu nieszczęśliwemu wypadku jakiś czas temu uległ kociak przywieziony do Całodobowej lecznicy „Chylonia” w Gdyni. Kota znalezionego pod domem właściciele najpierw zabrali do pobliskiej kliniki, by ustabilizować jego  stan zdrowia. Dopiero po dwóch dniach przywieziono go do lecznicy „Chylonia”, by poddać go operacji.

 

Złamanie żuchwy

 

Po wykonaniu zdjęć rentgenowskich okazało się, iż jednym z wielu urazów jest złamanie żuchwy. „Dzisiaj wykonamy zabieg operacyjny polegający na zdrutowaniu żuchwy czyli stabilizacji złamania. Ta żuchwa złamana jest w dwóch miejscach.”  Wyjaśnia lekarz weterynarz chirurg Jarosław Bandura.

To złamanie zresztą jak każde inne jest uciążliwe dla zwierzaka. W tym przypadku do problemu złamania dochodzi problem żywieniowy. Kilka dni po operacji zwierzę oczywiście nie może przyjmować tych samych pokarmów, które przyjmowało do tej pory. Po złamaniu żywimy kota jedynie płynnymi pokarmami.
Kolejnym nieudogodnieniem dla kota jest założony specjalny kołnierz, który uniemożliwia mu drapanie się czy zahaczenie o coś.

W przypadku tego złamania nie można mówić tu o konkretnej rehabilitacji. Kot po prostu musi ostrożnie jeść. Nie można podawać mu twardych pokarmów.  Jedynie miękką karmę można mu podobać, by nie obciążać miejsca złamania. Oczywiście kilka dni po zabiegu zwierzę musi przychodzić na kontrolę do lecznicy.

Uważaj na drodze

Każdy kierowca wiedząc znak drogowy mówiący o tym, ze w pobliżu jest szkoła, dlatego niespodziewanie gdzieś mogą wybiec dzieci jedzie szczególnie ostrożnie. Niestety nigdzie nie ma znaków drogowych mówiących o tym, ze w okolicy kręcą się koty. Jednak to nie zwalnia nikogo z obowiązku ostrożnej jazdy. Kot tak jak i człowiek również odczuwa ból. Nie pozwólmy  by cierpiał przez naszą nieuwagę.

Polecamy także