Pages

Categories

Search


Sterylizacja kotki

Sterylizacja kotki

autor
Zabiegi
brak komentarzy

Jednym z najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych w lecznicach weterynaryjnych jest sterylizacja kotek. Właściciele poddają go swoim pupilom, ponieważ jest on korzystniejszy dla samych zwierząt jak i dla ich opiekunów.

Kotki to jedne z najbardziej płodnych zwierząt, które w ciąże mogą zajść kilka razy do roku. Nawet jeśli kotka jest domowym zwierzątkiem, nie mająca kontaktu z innymi kotami to warto, aby przeszła owy zabieg chirurgowi.

Czym jest sterylizacja?

Sterylizacja polega na usunięciu jajników i macicy podczas narkozy. Zabieg wykonuje się  między 8 a 12 miesiącem życia.  Jest to zabieg jednorazowy, powodujący całkowitą bezpłodność do końca życia zwierzęcia

 „Objawy rui, które występują bardzo często u kotek są bardzo problematyczne dla właściciela. „ objaśnia lek. Wet. Piotr Nowak

Ruja najczęściej występuje co miesiąc, jednak występują czasem również ruje permanentne
„Ruje permanentne – zdarzają się u kotek, wtedy kiedy jedna ruja się kończy, a druga zaczyna. Uciążliwość dla właścicieli polega na tym iż kicia wtedy się awanturuje. Chodzi, piszczy, łasi się. Te stany dla samej kotki też są męczące. „ – wyjaśnia weterynarz

Po zabiegu przez kilka dni kotka dostaje antybiotyk i leki przeciwbólowe.  Zostaje założony jej kubraczek, by nie mogła się lizać w miejscach gdzie został przeprowadzony zabieg. Szwy ściągane są po dziesięciu dniach.


Akcja Sterylizacja

Co roku w marcu odbywa się Ogólnopolska Akcja Sterylizacja. Celem akcji jest ograniczenie nad populacji psów i kotów.
Akcja pozwala właścicielom na zapisanie swoich pupili na zabieg w przystępnej cenie.  (sterylizacja kotki w trakcie akcji wynosi koło 120zł, w innych miesiącach jest ona nieco droższa)
Również ma ona na celu zwiększyć świadomość właścicieli zwierząt domowych na temat problematyki globalnej w problemie nadmiernej populacji psów i kotów.

Aby zobaczyć czy Twój weterynarz bierze udział w akcji wystarczy wejść na stronę akcji (http://www.akcjasterylizacji.pl/)w zakładkę „lista placówek”. Następnie zadzwonić, umówić się na dogodny termin w miesiącu marzec i poddać swojego pupila bezpiecznemu zabiegowi w najniższej cenie.

 

 

Polecamy także