Pages

Categories

Search


Przepuklina pachwinowa lewostronna u psa

Przepuklina pachwinowa lewostronna u psa

autor
Zabiegi
brak komentarzy

Są choroby czy dolegliwości, które często występują u psów. Przepuklina jest właśnie jedną z częstszych problemów w czworonożnych przyjaciół. Czasem są one wrodzone, a czasem pojawiają się niespodziewanie. W pierwszym czy drugim przypadku nie trzeba się denerwować, kiedy się pojawi. Przepuklina jest zazwyczaj bardzo szybko zdiagnozowana, a potem jeszcze szybciej usuwana.

Przepuklina pachwinowa.

 

Jamnik szorstkowłosy trafił do Całodobowej Lecznicy „Chylonia” w Gdyni z objawami bolesności jamy brzusznej. „Na początku były podejrzenia związane z niedrożnością przewodu pokarmowego. Okazało się, że pies ma przepuklinę pachwinową lewostronną.” Mówi lek. Wet. Jarosław Bandura.

Ten rodzaj przepukliny jest uwarunkowany genetycznie. Są takie rasy jak basset, pekińczyk czy west highland white terier, u których owa przepuklina występuje częściej niż u innych raz. Tak samo tę dolegliwość można częściej zaobserwować u suk.

Po zabiegu jamnik przez następne trzy dobry musi przychodzić na kontrole do weterynarza. Już następnego dnia może spożywać pokarm – oczywiście w rozsądnych ilościach i odpowiedniej formie. Jedynym przeciwwskazaniem jest ruch. Zwierzę musi przez pewien czas ostrożnie się poruszać. Dla bezpieczeństwa jest zakładany psu kołnierz po zabiegowy, by nie lizał ran Operacja przebiegła bez komplikacji dlatego pies w krótkim czasie wróci do formy.

Rodzaje przepuklin

 

Są różne typy przepuklin. Następną, którą wyróżniamy jest przepuklina pępkowa. Jest ona genetyczna, dlatego psy, które ją posiadają nie powinny się rozmnażać. Ta przepuklina występuje częściej u młodych psów. Pojawia się w wyniku nieprawidłowego zrośnięcia pierścienia pępkowego i linii białej.
Innym typem jest przepuklina przeponowa. Może ona przytrafić się psu po wypadku czy pogryzieniu. Do przyczyn powstania tego typu mogą doprowadzić złamane żebra, które przebiją przeponę.
Do ostatniego typu przepuklin zaliczana jest przepuklina kroczowa. Występuje ona raczej u starszych psów. Zlokalizować można ją w okolicach odbytu po jednej albo po obu stronach.  Jest ona jakby guzem znajdującym się pod skórą. Jest to jedna z najtrudniejszego typu przepuklin do operacji przez miejsce w jakim się znajduje.

Polecamy także