Pages

Categories

Search


Prawidłowe żywienie psa

Prawidłowe żywienie psa

autor
Porady
brak komentarzy

Prawidłowe żywienie jest ważną kwestią. Dzięki właściwej diecie pies nie zachoruje na pewne przypadłości, a do tego będzie mieć piękną, błyszczącą sierść.

Bardzo ważną kwestią jest żywienie psa. Często rozsądni hodowcy na sam początek zaopatrują właściciela w pewną ilość karmy, którą pies dostawał już wcześniej, by nie było nagłej zmiany. – mówi lek. wet. Piotr Nowak z lecznicy weterynaryjnej w Gdyni „Chylonia”

Prawidłowe żywienie psa  – podstawowe zasady

Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby pies miał stały dostęp do wody. Oczywiście inaczej jest z jedzeniem. Nie powinno ono leżeć w misce cały dzień. Pies powinien mieć wyznaczone godziny karmienia jak i dopasowane do wieku i postury dawki żywieniowe.
„Przede wszystkim musimy pamiętać, że pies to nie jest człowiek i nie je tego co my. Nie żywimy psa naszymi obiadami, które jemy. Nie dajemy psu wędlin, wędzonego mięsa, serów. Staramy się psom nie dawać mleka. Przede wszystkim powinny pić wodę. Jeżeli chcemy przygotować jedzenie psu samemu w domu to może to być gotowane mięso, ale nie wieprzowina. Dajemy je z odpowiednią ilością wypełniacza czyli ryżem, warzywami, ale nie przyprawiamy tego. „ – podkreśla weterynarz Piotr Nowak.

Nie można zapominać o wyspecjalizowanych karmach dla zwierząt, których aktualnie na rynku jest bardzo dużo – od suchych, poprzez mokre jak i inne przysmaki. Nie wolno się ich bać. Czasy kiedy mówiło się, że nie zawierają one w sobie nic wartościowego już dawno minęły.
Jednak kupując daną karmę trzeba pamiętać kilka rzeczy.

Karmy najlepiej nie kupować w markecie. Nie zawsze to co reklamują w telewizje jest tak dobre jak może się wydawać. Karma musi być dopasowana do pupila pod kątem jego masy, wieku jak i aktywności fizycznej. Przed jej zakupem nie wolno zapomnieć o zwróceniu uwagi na datę ważności. Jeśli sami do końca nie wiemy, którą karmę dla swojego pupila wybrać to warto poprosić o radę ekspedientkę w sklepie zoologicznym czy lekarza weterynarza.

Polecamy także