Pages

Categories

Search


Parwowiroza u psów – groźne choroby u zwierząt

Parwowiroza u psów – groźne choroby u zwierząt

autor
Choroby
brak komentarzy

Biegunka i wymioty – typowe objawy zatrucia pokarmowego. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jest spowodowane zła dietą czy przekąszeniem czegoś nieodpowiedniego podczas porannego spaceru. Okazuje się jednak, że nie zawsze typowe objawy powodują typową chorobę.

Parwowiroza jako groźna choroba

„Parwowiroza to bardzo groźna choroba, w dzisiejszych czasach trochę zapomniana. Objawy na początku są niespecyficzne, dlatego często bagatelizowane przez właścicieli. Są to utrata apetytu, drobna biegunka. Właściciele zrzucają to na jakieś zatrucie, nieodpowiednią karmę.
Charakterystyczne jest to, że objawy zamiast ustępować po kilku dniach to się nasilają”- opowiada Lek. wet. Piotr Nowak spec. do chorób psów i kotów.

Choroba wywoływana jest przez parvowirus. Do zakażenia dojść może w każdym momencie codziennego życia. Owy wirus jest na tyle silny, że jest w stanie przeżyć w prawie każdych warunkach – tj. na butach po powrocie do domu po długim spacerze, czy chwilowo umieścić się na misce przeznaczoną na suchą karmę.
„Parwowiroza jest chorobą wirusową. Wirus ten jest szczególnie niebezpieczny dla młodych zwierząt – do 6 miesiąca życia. Starsze zwierzęta też oczywiście mogą na tą chorobę zachorować, jednak ona ją łagodniej przechodzą” – dodaje weterynarz

Jak leczyć i zapobiegać

Trzeba pamiętać, iż ta choroba jest ciężkim przypadkiem, dlatego powinno się jak najszybciej zacząć działać lekami, by walczyć z chorobą.
„Leczenie – stosujemy surowice immunologiczne, które wspomagają leczenie czyli leczenie objawowe. Ogólne wspomaganie stanu zwierzęcia.
Nie zapominamy tutaj o profilaktyce, która jest bardzo ważna. Są na nią szczepionki” – szczepimy szczeniaki, jaki i psy dorosłe” – mówi spec. ds. chorób psów i kotów.

Po powrocie do domu właściciel powinien skutecznie oczyścić mieszkanie, by wytępić szkodliwy wirus.  Jednak, aby choroba nie dopadła pupila powinno się go zakupić z pewnej hodowli, gdzie jest oczywistym faktem wykonanie szczepienia przeciw temu wirusowi i odrobaczanie. Pewna hodowała, równa się z tym iż jest mniejsze prawdopodobieństwo, ze nowy lokator w domu będzie zdrowy i pełny energii.

Polecamy także